kopenhagen.dk
netkunst links
sidste nyt om kopenhagen kalender interviews udstillinger artikler pressemeddelelser

 

kopenhagen.dk > alle pressemeddelelser > 1. april 2004 : Sweet Treat - Århus

[1. april 2004]
Pressemeddelelse

SWEET TREAT

Sweat Treat
Maja Ingerslev, Eric R. Fajardo, Birgitte Kristensen, Fie Tanderup & Annemette Arendt
Fernisering fredag 2.april kl 17
3. april - 18.april 2004

Møllegade 5
Møllegade 5
8000 Århus C.
Info, ring til Eric R. Fajardo på tlf.: 26 15 30 51 eller skriv til
ericfajardo@hotmail.com


“SWEET TREAT” er en fællesudstilling af fem billedkunstnere, alle uddannet på Det Jydske Kunstakademi. Der vil på udstillingen blive præsenteret nye værker af kunstnerne i medierne lys, tekst, tegning, skulptur, foto, animationsfilm og internet.

Via værkerne drages beskueren ind i undersøgelser og reflektion over tilstande. Gennem forskellige medier og greb beskrives nicher af livets skønhed, skæbnens grusomhed og fantasiens magt.

Udstillinglokalerne er Frederik Windsløws gamle “Jernkontor” i Møllegade 5. Byens ældste betonbyggeri, tegnet af C.F.Møller, mens han endnu var studerende. Bygningen er idag fredet og indrettet som kunstnerværksteder.
Udstillingen er åben hele påsken fra lørdag d.3.april til søndag d.18.april kl 11-17.

Der er fri entré til udstillingen (udstillingen vises på 1.sal i ejendom uden elevator).


ERIC R. FAJARDO
Ruminstallation: “Just Married"
Med udgangspunkt i kærligheden mellem to personer med stor alderforskel og forskellig kulturel baggrund er det hensigten, i et rum af sanseindtryk, duft, lyd og lys, at henlede gæsternes opmærksomhed på tanker og følelser, som relaterer til den begivenhed, som ægteskabet er. I kærlighed såvel som i et politisk integrationsspøgsmål.

FIE TANDERUP
Fie Tanderup udstiller nærhedsobjekter, som møder blikket, forfører kroppen til et møde på en sammenvokset stol i et rum, hvor tiden bliver flydende. Blikket ser sig selv i et spejlfald, suges på drømmenes dønninger tilbage igen, før et nyt møde finder sted ved siden af dig selv i en bog uden ord, hvor tegn fylder siderne, bliver siddende i øjenkrogen.

Søger ind i folderne mellem siderne. Under sammensyninger, bag hjørner: åbne steder, hvem syr dem sammen igen? Blikke plukkes, drømmende, hørbare. Torne vokser ud under hånden. Spejlflugt skærer skarpe hjørner af. Tættere på end nu søger kroppene nye steder. Hvor tæt tør du komme, når rum syes til? Fingre famler. Du falder ud af dig selv og folder dig ind i en anden verden.


ANNEMETTE ARENDT
Annemette Arendt udstiller instatllationen Dingphantom II.
Installationen undersøger konturens og massens betydningsgivende udveksling. Genstande har masse og form, og ‘at se’ er at ane sammenhænge, som påfører genstande liv og placerer dem i et musikalsk perspektiv. Rundt om os er der processer i gang, som kan registreres med øjet og høres af et fintmærkende øre.
Installationen er et udslag af elementær kronkret poesi. Det er ikke kunst for kunstens skyld, men kunst for musikalitetens skyld.

Lydsiden er en unik komposition indspillet i udstillingen af Poul Juhl på fløjte og Peter Ebbesen på guitar.

Musikerne vil spille live i udstillingen til ferniseringen.


MAJA INGERSLEV
Maja Ingerslev viser en kort animeret fortælling “Der hvor det bevæger sig” i videoform. En figur skabt i modellervoks vandrer gennem et bevægeligt landskabsunivers i jordhøjde. Her følger vi dens møde med det at forsvinde, en sten der følger efter den, en lysplet der forsvinder og en sti der åbner sig for den.
Med fantasien på ryggen i en lang drømmesnor bevæger vi os ind i fortællingen “Der hvor det bevæger sig” mulige univers. Små fodspor sætter aftryk i tankerne. Bevægelsernes rum. Hvor er det? Er det her? Hvor er det hér, vi er i lige nu? …Den lille figur kommer gående inde i en film og forsvinder. “Hov hvor blev jeg af?” synes den at tænke. Kan vi bare sådan forsvinde…? Forinden da har figuren været på en lang rejse. Det var der, den opstod, trådte i eksistens og fik sit tyste nærvær. Nu ligger den hjemme på skrivebordet i en hvid plastikpose. I filmen får vi ikke noget at vide om, hvor den kommer fra, eller hvor den er på vej hen. Den bare går og går, den lille fyr har så travlt. Med hvad ved vi ikke helt. Her i dette bevægelsernes univers gælder andre fysiske love. Figuren bæres afsted af stenen. Øjet opfatter liv og forandring gennem bevægelsen. Der kommer store sten efter den. En verden bliver levende. Bevidstheden bevæger sig gennem rummet med os og forandrer det. Syner en lysplet på nethinden. Væk igen. Var også den virkelig, selvom den nu er usynlig. Masser af græs er der, en hel mur. Men en lille sti til vores figur er der. Nu løber han afsted.

Produceret med støtte fra Århus Filmværksted, Århus Kommunes vækstlagspulje og Ejnar og Johanne Larsens Fond.

BIRGITTE KRISTENSEN
"settlement.dk" er starten på opbygningen af en database med mangfoldige eksempler på vidt forskellige former for bosætning.
Projektet er et forsøg på at skabe et bredt og dog subjektivt billede på bosætningskulturen samt at undersøge de strukturer, der danner rammerne for vores tilværelse.

Hensigten med settlement.dk er ikke at opnå en fuldstændig oversigt, men derimod at more, underholde, inspirere og stille spørgsmål ved den måde, vi indretter os i verden på.
Sitet er under opbygning!
Se i øvrigt www.birgittekristensen.dk

 

Får du kopenhagen's ugentlige nyhedbrev? Tilmeld dig her:
Skriv din e-mailadresse: Tilmeld
Our policy on privacy

Pressemateriale
Al henvendelse: kopenhagen@kopenhagen.dk
kopenhagen har modtaget tilskud fra Billedkunstrådet og Kulturministeriets Tidsskriftstøtteråd