| ||||||||||||
| ||||||||||||
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||
| Kopenhagen - info om samtidskunst > Billeder > Siri Kollandsrud - Danske Grafikeres Hus | ||||||||||||
Annoncer: | [07. september 2007] Billedreportage ![]() Installations view Siri Kollandsrud - Danske Grafikeres HusEn huske er en gynge på norsk.
Udstillingstitlen stammer fra nogle af Siri Kollandsrud´s billeder, der en person hænger i en gynge som hænger i en sky. Ordet himmel-gynge (dansk) eller sky-gynge er heller ikke et egentlig ord på norsk. Modersmålvarianten er valgt også pga det dobbelttydige i ordet huske.
I en blanding af leg, sortsyn, eksperimenter og humor bearbejder kunstneren iagtagelser af både de nære og fjerne omgivelser.
Igangsættende temaer kan være drøm- virkelighed, tilstedeværelse her og nu. eller manglen på samme. Det flygtige og sårbare. Surreelle og genkendelige figurationer blandes med abstrakte narrationer.
Siri Kollandsrud, oprindelig fra Oslo, er uddannet i København og Berlin. Hun er representeret i blandt andet Statens Kunstfond, Hygum Kunstmuseum og det Nordiska Akvarellmuseum.
Sidste år havde hun et arbejdsophold på det Danske institut i Rom. Udstillede i Rom og i Oslo, og kuraterede gruppeudstillingerne «Bil i sne- ud af landet» og «Også dig» her. Siri Kollandsrud (NO) Himmelhusken og andre scenarier 18. august - 16. september 2007 Danske Grafikeres Hus Sølvgade 14, 1307 København K web site:www.danskegrafikere.dk Torsdag-søndag 13-17
| Related:fra kopenhagen.dk: [28. januar 2007] | ||||||||||
© 2000 - 2006 kopenhagen publishing kopenhagen har modtaget tilskud fra Kunstrådets fagudvalg for billedkunst, Kulturministeriets Tidsskriftstøtteudvalg og MONTANA | ||||||||||||