Kopenhagen.dk - kunsten kommunikerer!mandag d. 15. marts 2010. 06:15
Statens Kunstråd
Kopenhagen - info om samtidskunst > Billeder > Lykke Andersen & Stephanie Donsø - Peter Lav

Annoncer:

c_m_l
Den Frie Udstilling 0210
Galleriskinner
Gl. Holtegaard

[05. november 2007]
Billedreportage
Stephanie Donsø (tv) & Lykke Andersen (th) hos Peter Lav Photo Gallery, installationview

Lykke Andersen & Stephanie Donsø - Peter Lav

Fra pressemedelelsen: Udstillingen med blade, der skygger for lyset er skabt af de to danske kunstnere Lykke Andersen og Stephanie Donsø, og består af fotografi og installation. Værkerne sætter fokus på, hvordan menneskets forståelse af naturen primært er bygget op omkring fiktioner.

Lykke Andersen præsenterer på udstillingen en ny serie af fotografier, baseret på opstillinger af udstoppede dådyr og trofæer ude i deres naturlige omgivelser. Billederne er smukke og visuelt forførende, med hjorten som hovedaktør i den tyste, grønne skov. Ved nærmere betragtning genkender man da også fotografiernes komponenter fra det klassiske skovbillede, der hænger over sofaen i hjemmet. Det er sådan, vi gerne ser naturen. Iscenesat som ufarlig og harmonisk.

Med de polstrede dyrekroppe kredser fotografierne dog ikke blot om naturen som fotogen kliche. Ophængt og udstillet i skoven omdanner trofæerne billedernes perfekte idyl til kunstige og monstrøse scenarier, og inddrager dermed også vores besidderiske og videnskabelige tilgang til naturen. Enten i form af vores behov for at undersøge den ned til mindste atom, eller vores trang til at overmande og bringe den ind i vores hjem som pryd.

I Stephanie Donsøs stedsspecifikke installation Da de vendte tilbage var stedet lig´som forandret.. er det umiddelbart naturen, der har bevæget sig ind på menneskelig grund. Som et ukontrolleret og vildt krat, breder en pjusket og organisk struktur sig og omdanner galleriet til et ubeboet rum, hvor planterne efterhånden har overtaget magten.

Som sådan er installationen dog ren forestilling, da der blot er tale om en funktionsløs konstruktion, opbygget af træ fra frugtkasser og farvet uld. Installationen er dermed ikke andet end en samling af materialer, der blot udgør tegn på noget organisk voksende. En struktur der fremkalder ideen om den vilde, uberørte natur i os.

I form af sin livagtighed virker installationen både frastødende og foruroligende. Donsøs anordning udgør dermed et billede på, hvordan vi forventer naturen ser ud, når den er udenfor menneskets rækkevidde og kontrol – farefuld og eksotisk.

Foto:Peter Lav PHOTO GALLERY
Lykke Andersen, Stephanie Donsø
med blade, der skygger for lyset
19. oktober - 17. november 2007
Peter Lav Gallery
Bredgade 25F, 1.sal Skt. Annæ Passage, 1260 København K
Tirsdag-fredag 12-17, lørdag 12-15


Installationview


Installationview


Installationview




Lykke Andersen: Skov, 2007. 110 x 240cm. Lambda-print, edition of 5.




Lykke Andersen: Vogn, 2007. 110cm x 130cm. Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Skovfoged, 2007. 60cm x 72 cm Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Episode #2, 2007. 110cm x 130cm Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Episode #1, 2007. 110cm x 130cm Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Nat Episode #2, 2007. 75cm x 90cm Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Nat Episode #1, 2007. 75cm x 90cm Lambda-print, edition of 5.


Lykke Andersen: Nat Episode #3, 2007. 75cm x 90cm Lambda-print, edition of 5.



Related:

fra kopenhagen.dk:

[21. september 2009]
[05. november 2008]
[20. august 2008]
[10. juni 2008]
[19. maj 2008]
[30. december 2007]
[01. maj 2007]
[19. marts 2007]
[04. december 2006]
[01. august 2006]
[07. marts 2006]
[10. december 2005]
[15. maj 2005]


 

Send side

 

© 2000 - 2006 kopenhagen publishing
kopenhagen har modtaget tilskud fra Kunstrådets fagudvalg for billedkunst, Kulturministeriets Tidsskriftstøtteudvalg og MONTANA